SPORCU BESLENMESİ

Yazar admin 25/09/2018 0 Yorumlar

Sporcu beslenmesi, son yıllarda üzerinde çok fazla çalışma yapılan ve gittikçe de dikkat çekmeye başlayan bir konu. Spor yapmak kadar onu sağlıklı bir beslenme programı ile desteklemek de çok önemli. Özellikle hava sıcaklıklarının arttığı yaz aylarında spor yaparken nelere dikkat etmeli, beslenme planınızda hangi gıdalar olmalı sık sorulan sorular arasında.

Beslenme; sporcunun gereksinimi olan enerji ve besin ögeleri ile yeterli sıvı alımını içermelidir. Egzersizden 2-3 saat öncesinde 400-600 ml, gün içinde toplamda 2-2,5 lt sıvı alımı uzmanlar tarafından öneriliyor. Sıvı tüketiminizi özellikle artırmayı hedeflemeniz gereken sıcak yaz aylarında su tüketmekte zorlanıyorsanız, maydanoz, salatalık, limon gibi sebzeleri suyunuza ekleyebilirsiniz.

Sporcular için önerilen mucize bir beslenme şekli veya besin yoktur. Sporcunun beslenmesindeki amaç cinsiyet yaş ve fiziksel çalışmaya göre gereksinen bütün besin ögelerini ve harcanan enerjiyi yeterli oranlarda sağlamaktır. Genel olarak sporcuların karbonhidrattan zengin diyetle beslenmesi önerilirken, protein, vitamin ve mineralleri yeterli tüketmesi, yağdan sağlanan enerjinin spor yapmayan bireylerden biraz düşük olması önerilmektedir. Yeterli ve dengeli beslenmek spor performansını olumlu yönde etkileyeceği gibi, istediğiniz forma da daha kolay ulaşmanızı sağlar

Yaz ayları için özellikle açık alanlarda yapılan  yüzme, koşu, plaj voleybolu, tenis gibi sporları tercih edebilir ve hafif bir yaz menüsü ile formunuzu koruyabilirsiniz.

 

Yorum Yaz